Revmatologie

Revmatologie se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí akutních i chronických chorob pohybového aparátu. Revmatická onemocnění postihuji pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), ale mnohdy mohou postihnout i některé jiné orgány.

Revmatologie

Pondělí: 6:45 – 13:15
Úterý: 6:45 – 13:15
Středa: 6:45 – 15:15
Čtvrtek: 6:45 – 13:15
Pátek: 6:45 – 11:15

ⓘ Pro objednání prosím volejte v době 11:30 – 14:00.

Telefon +420 601 695 596

K prvnímu vyšetření je nutná žádanka.
ⓘ Žádosti o recept, dotazy na výsledky, objednávky vyšetření.

E-mail info@revmatologieolomouc.cz

ⓘ Žádosti o recept, dotazy na výsledky, objednávky vyšetření.

Jedná se o onemocnění, při kterém imunitní systém napadá klouby, nezvratně je poškozuje. a vyvolává v nich chronickou bolest. Onemocnění revmatoidní artritidou se obvykle začíná projevovat neurčitými příznaky, mezi které patří pobolívání kloubů, ranní ztuhlost a časté pocity únavy. Později se objevují otoky, a to zejména na drobných kloubech rukou a nohou. Výjimkou ale nejsou ani postižení jakéhokoliv jiného kloubu v těle. Postupně pacient pozoruje problémy se sebeobslužností a trpí velkými bolestmi, což bývá doprovázeno depresivními stavy.

  • Psoriáza je více známá pod svým českým názvem lupénka. Postihuje především kůži, nicméně zhruba 10–20 % pacientů trpí kloubním postižením. Toto onemocnění, které je do jisté míry podobné revmatoidní artritidě, se nazývá psoriatická artritida.
  • Kloubní projevy onemocnění: Podkladem kloubních obtíží při psoriatické artritidě je chronický autoimunitní zánět kloubu. Postižený kloub otéká a bolí, je citlivý na dotek a teplý na povrchu. Typicky se objevuje také ztuhlost, obzvláště po ránu. Kloubní projevy u psoriatické artritidy obvykle postihnou jen několik málo kloubů (méně než pět), převážně na dolních končetinách. Kromě nich bývá postižena také páteř, především v křížové oblasti.
  • Kožní projevy onemocnění: Na kůži se psoriáza projevuje ložisky hnědočervené kůže se stříbřitými olupujícími se šupinami na povrchu. Nejčastěji se vyskytují na loktech a kolenou, méně často ve vlasech. Propuknout může v kterémkoliv věku, ale nejčastěji se první příznaky objeví v pubertě nebo později, zhruba ve věku 40–50 let. Muži i ženy onemocní lupénkou přibližně stejně často.

Bechtěrevova choroba (neboli ankylozující spondylitida) je chronické, celoživotní onemocnění, které častěji postihuje muže. První příznaky se obvykle objevují mezi 18. a 30. rokem, postupně se vyvíjejí a nejsou v žádné fázi nemoci stejné. Přestože Bechtěrevova nemoc sužuje lidstvo již odpradávna (první kosterní nálezy dokumentují tuto chorobu už v dobách egyptských faraonů), své jméno získala až v roce 1893. Byla pojmenována po slavném ruském neurologovi Vladimiru Bechtěrevovi, nověji se také označuje jako ankylozující spondylitida.

V naší ambulanci se věnujeme také léčbě dalších revmatických onemocnění, proto poskytujeme komplexní diagnostickou, léčebnou a preventivní péči pacientům s těmito onemocněními:

  • Systémová onemocnění pojiva – např. Systémový lupus Erythematodes, Systémová sklerodermie, myozitidy, vaskulitidy, Sjogrenův syndrom
  • Osteoartróza – degenerativní kloubní choroby
  • Osteoporóza – tzv. řídnutí kostí
  • Reaktivní a infekční artritidy

  • Cílená biologická a syntetická léčba přichází ke slovu tehdy, kdy selhaly jiné možnosti, například metotrexát nebo jiné konvenční formy terapie.
  • Používají se při ní přípravky vyráběné genetickým inženýrstvím, které se specificky navážou na látky způsobující a podporující zánět. Tím účinně sníží jejich působnost a zmírní průběh zánětu. Pacient se následně vrací do normálního pracovního i společenského života bez bolesti.
  • Cílená biologická nebo syntetická léčba není bez rizika, protože zvyšuje náchylnost k infekcím. Ve vzácných případech pak její podávání může vyvolat i rozvoj jiného autoimunitního onemocnění.

Revmatická onemocnění postihuji pohybový aparát (klouby, pátěř, svaly, vazy). Jedná se obecně o dlouhodobé, postupující a invalidizující onemocnění, provázené bolestí. Toto onemocnění člověka postupně omezuje v pohybu a brání mu vykonávat běžné každodenní aktivity. Včasné stanovení diagnózy a následné zacílení léčby je proto nezbytné.

V ordinaci lékaře je nutné zodpovědět otázky týkající se vašeho zdravotního stavu, současných obtížích, kdy potíže začaly a jaký měly průběh až do současné doby. Lékař bude chtít znát užívané léky a také všechny závažnější choroby, které se kdy vyskytly u blízkých příbuzných. V rámci celkového vyšetření lékař zhodnotí pohyblivost páteře a velkých kloubů. Následně stanoví vyšetření, které bude nutno podstoupit za účelem stanovení konečné diagnózy a následné léčby.

K prvnímu vyšetření je nutná žádanka.

Lékařka MUDr. Jitka Průšová

MUDr. Jitka Průšová má atestaci v oboru revmatologie. Absolvovala odborné stáže na zahraničních klinikách v Rakousku a v Německu, dále v Revmatologickém ústavu v Praze a ve FN Olomouc, kde byl jejím školitelem prof. MUDr. Pavel Horák. Především u něj načerpala zkušenosti s těžkými revmatickými chorobami a získala praxi v aplikaci biologické terapie. Po 8 letech působení v oblasti interní medicíny a současně tříleté revmatologické ambulantní činnosti se od roku 2021 věnovala léčbě závažných revmatických onemocnění v centru biologické léčby v Bruntále. Od roku 2022 působí jako vedoucí lékařka centra biologické léčby na pobočce v Olomouci.

Pravidelně se účastní revmatologických seminářů a kongresů v tuzemsku i v zahraničí. Díky tomu používá při své práci nejnovější odborné poznatky vědy a výzkumu v oboru revmatologie.

Lékařka MUDr. Eva Lokočová

Po absolvování studia na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v roce 2007 pracovala jako lékařka v oboru interní medicíny. Od roku 2011 se začala specializovat na obor revmatologie. Od roku 2015 pracuje na III. interní klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde získala mnohaleté zkušenosti z lůžkového revmatologického oddělení a revmatologické ambulance včetně terapie biologickou léčbou. Má atestaci z revmatologie a klinické osteologie. Je autorkou řady odborných článků, kapitol do revmatologických publikací a pravidelně se účastní českých i zahraničních kongresů.

Sestra Bc. Karolína Šebestová

Sestra Markéta Janáková

 

Napište nám

    * Povinný údaj

    Sídlo
    Jak se k nám dostanete?

    Sídlo: Kliniku MAPO care Olomouc najdete v budově BEA Business Residence v Olomouci na třídě Kosmonautů 1338/1c.

    Autem: možnost parkování v podzemích garážích, vjezd z ulice tř. Kosmonautů, druhý vjezd z ulice Nezvalova.

    Tramvají: linkou 7, 1 a 5 z hlavního nádraží – zastávka Vejdovského.